Hvem er vi? – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Forside > Hvem er vi?

Hvem er vi?

Forskergruppen Tekstvidenskab indbefatter forskere fra den sproglige såvel som den litterære side af Danskfaget - og den er åben for medieforskere, der interesserer sig for tekstmedier. Gruppens medlemmer er:

 

 Christian Benne

Professor MSO

E-mail: christian.benne@hum.ku.dk

Jens Bjerring-Hansen

Postdoc
E-mail: jbh@dsl.dk

Henrik Blicher

Lektor
E-mail: henblich@hum.ku.dk

Dorthe Duncker

Lektor
E-mail: duncker@hum.ku.dk

Ane Grum-Schwensen

Postdoc//museumsinspektør, ph.d.
E-mail: agrum@sdu.dk

Torben Jelsbak

Lektor
E-mail: jelsbak@ruc.dk

 

Maria Jørgensen

Ph.d.-stipendiat
E-mail: xnt712@hum.ku.dk

 

Johnny Kondrup

Professor
E-mail: kondrup@hum.ku.dk

 

Bergur Rønne Moberg

Postdoc
E-mail: moberg@hum.ku.dk

 

Klaus Nielsen

Udgaveleder, ph.d.
E-mail: klausn@teo.au.dk

 

Vibeke A. Pedersen

Editionsfilolog, ph.d.
E-mail: vap@teo.au.dk

 

Anders Juhl Rasmussen

Postdoc., ph.d.
E-mail: ajr@hum.ku.dk

 

Krista Stinne Greve Rasmussen

Ph.d.
E-mail: ksgr@hum.ku.dk

 

Hanne Ruus

Professor
E-mail: haru @ hum.ku . dk

 

Michael Kallesøe Schmidt

Ph.d.
E-mail: zlx499@hum.ku.dk

 

Svend Skriver

Lektor
E-mail: skriver@hum.ku.dk