Hvem er vi? – Københavns Universitet

Forside > Hvem er vi?

Hvem er vi?

Forskergruppen Tekstvidenskab indbefatter forskere fra den sproglige såvel som den litterære side af Danskfaget - og den er åben for medieforskere, der interesserer sig for tekstmedier. Gruppens medlemmer er:

Christian Benne

Professor MSO

E-mail: christian.benne@hum.ku.dk

Niels Holger Berg

Videnskabelig assistent
E-mail: nh@sdu.dk

Jens Bjerring-Hansen

Postdoc
E-mail: jbh@dsl.dk

Henrik Blicher

Lektor
E-mail: henblich@hum.ku.dk

Matthew James Driscoll

Lektor
E-mail: mjd@hum.ku.dk

Dorthe Duncker

Lektor
E-mail: duncker@hum.ku.dk

Ane Grum-Schwensen

Postdoc//museumsinspektør, ph.d.
E-mail: agrum@sdu.dk

Anne Mette Hansen

Lektor
E-mail: amh@hum.ku.dk

Torben Jelsbak

Lektor
E-mail: tjelsbak@hum.ku.dk

Gottskálk Jensson

Lektor
E-mail: gottskalk@hum.ku.dk

 

Maria Jørgensen

Ph.d.-stipendiat
E-mail: xnt712@hum.ku.dk

Katarzyna Anna Kapitan

Ph.d.-stipendiat
E-mail: kak@hum.ku.dk

Alex Speed Kjeldsen

Adjunkt
E-mail: alex@hum.ku.dk

 

Johnny Kondrup

Professor
E-mail: kondrup@hum.ku.dk

 

Bergur Rønne Moberg

Postdoc
E-mail: moberg@hum.ku.dk

 

Klaus Nielsen

Udgaveleder, ph.d.
E-mail: klausn@teo.au.dk

 

Anders Juhl Rasmussen

Postdoc., ph.d.
E-mail: ajr@hum.ku.dk

 

Krista Stinne Greve Rasmussen

Ph.d.
E-mail: ksgr@hum.ku.dk

 

Hanne Ruus

Professor
E-mail: haru @ hum.ku . dk

 

Michael Kallesøe Schmidt

Ph.d.
E-mail: zlx499@hum.ku.dk

 

Svend Skriver

Lektor
E-mail: skriver@hum.ku.dk

Beeke Stegmann

Postdoc
E-mail: beeke.stegmann@hum.ku.dk